Wtorek, 28.1.2020
Name days: Jakub / Karol / Piotr
Idź do strony głównej Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Wycieczka do Opatówka

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunkami p. Violetą Matuszczak i p. Urszulą Adrian majówkę spędzili na wycieczce w Opatówku. Celem było Muzeum Historii Przemysłu.

            Trasę 18 kilometrów w obie strony (Kotowiecko-Dobrzec-Kotowiecko) uczestnicy wyprawy pokonali rowerami, a odcinek z Kalisza do Opatówka przemierzyli autobusem. W muzeum uczniowie i opiekunowie wzięli udział w warsztatach czerpania papieru oraz druku. Każdy własnoręcznie wykonał dwie kartki papieru oraz wybrany przez siebie wzór druku, które na pamiątkę można było zabrać ze sobą. Po muzeum oprowadzał grupę kustosz muzeum dr Jarosław Dolat. Uczniowie mieli okazję poznać historię muzeum, które mieści się w klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824 r. Budynek ten jest zabytkiem techniki z zachowaną na pięciu kondygnacjach wewnętrzną konstrukcją drewnianą i żeliwnymi schodami. Produkowano tutaj wysokiej jakości sukno od 1826 roku do okresu wielkiego kryzysu gospodarczego w XX wieku. Szczególnymi eksponatami muzeum są: zabytkowe urządzenia techniki XIX - XX w. (w tym: napędy parowe, krosna tkackie, maszyny drukarskie) oraz wyroby przemysłowe (np. hafty, koronki, dzianiny). Dzięki wizycie w muzeum uczniowie poznali historię uprzemysłowienia Kalisza i okolic w trudnych dla Polski czasach zaborów. Wizytę w muzeum uczestnicy ukoronowali smaczną pizzą. (U.A.)

Galeria Zdjęć