
Szkolny Maraton Czytania w tym roku odbył się dookoła świata. To wydarzenie edukacyjne połączyło przyjemność obcowania z literaturą z odkrywaniem różnorodności kultur i tradycji. Głównym celem akcji jest rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów, a także budowanie ciekawości świata poprzez literaturę. Maraton czytania polega na wspólnym, wielogodzinnym czytaniu fragmentów książek, w tym roku przenoszących nas do innych krajów i na inne kontynenty. Każdy etap „podróży literackiej” zaprowadził uczestników do innego zakątka świata. Uczniowie i nauczyciele czytali fragmenty wcześniej przygotowanych tekstów. Uczestnicy maratonu byli m.in. w Afryce wraz z Kazimierzem Nowakiem i książką „Afryka Kazika” oraz bohaterami powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, przemierzali Amerykę Północną z Tomkiem Sawyerem, w Azji zdobywali najwyższe szczyty Himalajów, a na Antarktydzie docierali do bieguna wraz z podróżnikiem Markiem Kamińskim. Jak co roku wynik szkolnego czytania odnotowany został w Korczakowskiej Księgi Rekordów. (U. Adrian)