Czwartek, 8.4.2021
Name days: Radosława / August / Cezary
Idź do strony głównej Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Dzień Kolorowej Skarpetki

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W poniedziałek 22 marca grupa starszaków obchodziła Dzień Kolorowej Skarpetki. To był nasz wyraz solidarności i wsparcia dla osób z zespołem Downa, które 21 marca miały swoje święto: Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola w dwóch różnych, kolorowych skarpetkach, manifestując odrębność, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby ze wspomnianą wadą genetyczną. Starszaki poznały bajkę „O dzięciołku, który nigdy nie nauczył się latać”. Opowiadając o swoich odczuciach, uświadomiły sobie, że „inny” to nie oznacza gorszy, mniej wartościowy, „inny” to ktoś wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Każdy z nas jest na swój sposób inny  i to czyni świat pięknym, kolorowym, interesującym. Przedszkolakom spodobała się zabawa „Moje nogi lubią harce”. Oglądnęły również krótki film „Duże sprawy w małych rękach” i wysłuchały wypowiedzi najmłodszych podopiecznych Fundacji „JA TEŻ”. W zabawie plastycznej zaprojektowały kolorowe skarpetki, oczywiście nie do pary. Była to swoista lekcja tolerancji, uwrażliwiła na problemy dzieci z zespołem Downa, które choć są  „inne” to tak bardzo podobne:

„… lubią taniec i muzykę,

też się lubią bawić, skakać,

swym uśmiechem zarażają,

lubią czasem figle płatać.

Potrzebują twej pomocy,

twojej ręki i przyjaźni.

Możesz zacząć od…skarpetek…

Niech się wszystkim zrobi raźniej!!!” (B.S.)

 

Galeria Zdjęć