Czwartek, 8.4.2021
Name days: Radosława / August / Cezary
Idź do strony głównej Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

XIX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Każdy potrafi być Mistrzem Ortografii”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Cieszymy się, że pomimo pandemii udało się przeprowadzić XIX Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Każdy potrafi być Mistrzem Ortografii” we wszystkich kategoriach wiekowych. Mimo że zrezygnowaliśmy z tradycyjnej formy pisania dyktanda, to jednak mamy nadzieję, że działania, które zaproponowaliśmy, przyczynią się do utrwalenia zasad i czujności ortograficznej uczniów.

Zadaniem uczniów w kategorii kl. II – III było samodzielne ułożenie wierszowanej zasady ortograficznej, umieszczenie jej na kartce w dowolnym formacie i ozdobienie jej wybraną techniką plastyczną. W ocenie prac jury brało pod uwagę: zgodność z tematem, pomysłowość, spójność tekstu z grafiką, estetykę. W skład jury weszły: p. Ewa Kozyra, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, Szkoła Podstawowa w Mycielinie, p. Bogumiła Kwaśniewska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku, p. Agnieszka Majewska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Na konkurs wpłynęło 15 prac z 8 szkół podstawowych.

Z kolei uczniowie klas IV-VIII mieli za zadanie ułożyć dyktando z podaną trudnością ortograficzną oraz wskazanymi wyrazami. Komisja konkursowa w ocenie prac brała pod uwagę wymogi formalne, kreatywne wykorzystanie podanych wyrazów, użycie innych wyrazów ze wskazaną trudnością ortograficzną, spójność tekstu, kompozycję, poprawność zapisu. W skład jury konkursowego weszły polonistki spoza terenu gminy i miasta Nowe Skalmierzyce: p. Anna Sarnowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu, p. Agnieszka Żychlewicz ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Kaliszu, p. Agata Gawełek z Zespołu Szkół nr 1 w Godzieszach Wielkich, które dokonały niezależnej oceny zakodowanych dyktand. Wszyscy uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniem konkursowym, powstały oryginalne prace, które z przyjemnością się czytało. Młodzi ludzie wykazali się dużą kreatywnością, nieszablonowo wykorzystali ortograficzne pułapki do tworzenia wyjątkowych prac. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie, każda wyróżniała się indywidualnym stylem. Wszyscy młodzi twórcy bardzo poważnie podeszli do tego wyzwania literackiego i zachwycili jury ortograficznymi inspiracjami. – podsumowała prace jury pani Anna Sarnowska. Na konkurs wpłynęło 19 prac (10 z kat. kl. IV-VI i 9 z kat. kl. VII-VIII z 5 szkół podstawowych).

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu.

Laureaci – kategoria klas II-III

I miejsce – Patrycja Jurek

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

II miejsce – Lena Szczepaniak

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kotowiecku

III miejsce – Tomasz Ciesiółka

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach


Laureaci - kategoria klas IV-VI

I miejsce – Nikodem Stegliński

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

II miejsce – Aleksandra Kowal

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kotowiecku

III miejsce – Natasza Musiał

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach


Laureaci - kategoria klas VII-VIII

I miejsce – Jagoda Biegańska

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kotowiecku

II miejsce ex aequo

Sandra Malinowska

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

Magdalena Stodolna

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych

III miejsce – Stanisław Krawczyk

Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach

 

Dziękujemy nauczycielom i uczniom za udział w konkursie, mimo jego zdalnej formy, oraz członkom jury, że pomimo swoich obowiązków udało się znaleźć czas na pochylenie się nad pracami konkursowymi. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się stacjonarnie, by napisać tradycyjne dyktando. (U.A., A.J.)

Galeria Zdjęć