W ramach warsztatów Akademii Zdrowego Przedszkolaka odbyliśmy podróż do Eko- Krainy. Dzieci poruszały się po niej saniami w rytm piosenki „Zima, zima, zima”. Na początek zetknęły się z ważnym tematem, jakim jest segregacja odpadów w życiu codziennym. Dowiedziały się, czemu ona służy i poznały trudne słowo - recykling. Przedszkolaki oglądały kolorowe pojemniki, a wykorzystując obręcze symbolicznie porządkowały odpady. W zabawie kreatywnej „Bank pomysłów – do czego mogą posłużyć odpowiednio segregowane odpady?” dzieci tworzyły wynalazki, projekty, zabawki kojarzące się z tematem „Zima”. W ten sposób powstała galeria „Mały Eko-wynalazca”.
Kontynuując podróż przedszkolaki trafiły na Przystanek – Fair Play, na którym poznawały sprzęt służący do zabaw zimowych, rozpoznawały sylwetki znanych polskich sportowców uprawiających sporty zimowe i przekonały się, jak ważne jest stosowanie zasad zdrowej, uczciwej rywalizacji. Wspólnie stworzyły „Bank pomysłów” zawierający rodzaje zimowych zabaw na świeżym powietrzu i opracowały plakat z zasadami bezpieczeństwa w trakcie tych zabaw. Wykorzystaliśmy sprzyjające warunki atmosferyczne, by podjąć rywalizację w lepieniu bałwana, rzucaniu kulkami śniegowymi do celu. Była też rywalizacja w sali w konkurencjach MAXI PUZZLE, zagadki, kalambury. Wszyscy uczestnicy znali i przestrzegali ustalonych zasad.
Bardzo zainteresował przedszkolaków Przystanek – Energia, na którym wspólnie zastanawialiśmy się, co to jest energia, skąd ludzie ją biorą, jak ją pozyskują? Za pośrednictwem zdjęć, ilustracji dzieci poznały odnawialne i nieodnawialne źródła energii. Oglądały film o pracy górników. Dzięki opowiadaniu „Prehistoryczny las” i piosence przeniosły się na chwilę w świat dinozaurów, by dowiedzieć się, skąd pochodzi węgiel. Bawiły się w teatrzyk cieni z użyciem latarek. Dzieci dostrzegły, jak wielkie znaczenie ma energia w życiu człowieka, jak wielkiej degradacji ulega środowisko naturalne na skutek wydobywania nieodnawialnych źródeł energii. Jednocześnie wykazały zainteresowanie ekologicznymi sposobami jej pozyskiwania i koniecznością jej oszczędzania. Po dwóch miesiącach podróż zakończyliśmy, cele zostały osiągnięte. W salach pozostał wyeksponowany Dekalog Eko-Przedszkolaka, który będzie przypominał i utrwalał trudne, bardzo ważne treści, tym samym rozwijał proekologiczne postawy przedszkolaków.
A oto Certyfikat przyznany przez Akademię Zdrowego Przedszkolaka, za realizację jesiennej edycji programu. (B.S.)