Piątek, 28.6.2024
Name days: Adrian / Józef / Leon
Idź do strony głównej Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Gazetka szkolna „Szpaki”

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Zespół redakcyjny:  Julia Bąk, Fabian Kaczkowski, Maja Kaługa, Maja Kapitaniak, Lena Kołaczek, Maja Mielcarek, Gabriela Oleszek, Lena Szczepaniak, Marcelina Tyl, Kornelia Ulbrych, Marcjanna Urbaniak.

opiekun: Urszula Adrian

Gazetka szkolna „Szpaki” towarzyszy naszej szkole nieprzerwanie od 1996 roku. Gazetka od początku istnienia związana była z Samorządem Uczniowskim. Co roku we wrześniu tworzy się redakcja, a na przełomie września i października ukazuje się pierwszy numer.

Chociaż redaktorzy się zmieniają, tematy utrzymywane są w tym samym klimacie i można znaleźć tu informacje typu: aktualności, porady dla rodziców, rozrywkę, sport, jednym słowem wszystko może stać się tematem artykułu, wystarczy tylko by temat wzbudził zainteresowanie młodego dziennikarza „Szpaków”. Uczniowie uczą się redagować artykuły zgodnie z etyką dziennikarską, poznają pracę w redakcji, wykorzystują gatunki dziennikarskie.  

W naszej gazetce ukazały się do tej pory: wywiady, sondy, fotoreportaże, artykuły informacyjne i okolicznościowe, minifelietony, sprawozdania, listy, porady, a także próby literackie młodych poetów i pisarzy, czyli wiersze i opowiadania. Oprócz tekstów uczniowie mają możliwość zamieszczania w gazetce wytworów sztuki plastycznej. Przygotowanie gazetki to nie tylko pisanie artykułów za pomocą komputera, ale to także „wyjście w teren” w celu przeprowadzenia wywiadu, zadania pytań potrzebnych do opracowania sondy, zebrania informacji potrzebnych do zredagowania artykułu na zadany temat czy zrobienia zdjęcia. Ponadto członkowie kółka przed wydaniem gazetki przygotowują plakat reklamujący, następnie zajmują się kolportażem.

Gazetka „Szpaki” stała się wizytówką naszej szkoły i promuje jej działania, a czytają ją chętnie nie tylko uczniowie, ale także rodzice i nauczyciele.

    

            

Szpaki nr 2/2019/2020

Szpaki nr 1/2019/2020

Szapaki nr 5/2013/2014

Szpaki nr 4/2013/2014

Książka dla maluchów i nie tylko - recenzja

O byciu księdzem, rowerze i Mikołaju - wywiad z proboszczem parafii w Droszewie – księdzem Jarosławem Materlińskim.

Z opowieści Babci - wywiad

Moja rola w przedstawieniu z okazji Święta Niepodległości

Wywiad z Gwiazdą

Nasza twórczość publikowana w Szpakach

Wywiad z Panią Anną Jarantowską

Szpaki nr 5/2017/2018

Galeria Zdjęć