Sunday, 23.6.2024
Name days: Adrian / Wanda / Zenon
Idź do strony głównej Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Podróż do Mlecznej Krainy

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Nasze przedszkole zgłosiło swój udział w ogólnopolskim cyklu akcji edukacyjnych Akademia Zdrowego Przedszkolaka. Służą one upowszechnieniu wśród dzieci zdrowych i bezpiecznych nawyków. Właśnie zakończyliśmy realizację wiosennego modułu pod hasłem „Podróż do Mlecznej Krainy”. Podczas czterotygodniowych warsztatów dzieci wraz z bohaterami bajki „Podróż do wnętrza piramidy” poznały Piramidę Żywienia Przedszkolaka, dowiedziały się, dlaczego ma ona taką formę i na czym polega tajemnica zdrowej diety. Poprzez zabawę przedszkolaki nauczyły się odtwarzać kolejność jej pięter. O czym przekonała się pani pielęgniarka, która spotkała się z dziećmi, by uporządkować i ugruntować ich wiadomości.

  

  

Jednak nacisk w tej edycji warsztatów został położony na nabiał i produkty mleczne, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju kości. Udaliśmy się do gospodarstwa, gdzie są krowy, by dowiedzieć się, skąd pochodzi mleko, a także do sklepu spożywczego, by zwrócić uwagę na bogactwo asortymentu mlecznego. Po tej wizycie postanowiliśmy zorganizować kącik sklepowy w naszej sali, wykorzystując opakowania po produktach nabiałowych.

  

  

Przygotowując mleczny deser, dzieci przekonały się, że jest on tak samo dobry, jak kupny, a o wiele zdrowszy. Samodzielnie przygotowane kanapki z wykorzystaniem różnego gatunku serów smakowały wyjątkowo, pozwoliły zwrócić uwagę na bogactwo serów i ich różnorodne smaki.

  

  

Przedszkolaki dowiedziały się również ,skąd się biorą jajka, jaka jest ich różnorodność i cenne wartości odżywcze .

  

Do przekazania wszystkich ważnych wiadomości nauczycielki wykorzystały zabawy, piosenki, działalność plastyczną, wiersze, bajki , aktywność fizyczną. Dzięki temu przedszkolaki łatwiej  zapamiętają te trudne treści.

  

  

W kąciku dla rodziców wyeksponowane zostały materiały edukacyjne Akademii Zdrowego Przedszkolaka  dotyczące zdrowego żywienia. Dzięki realizacji działań zaproponowanych przez Akademię Zdrowego Przedszkolaka  nasza placówka jest postrzegana  jako promująca  zdrowie wśród dzieci. Już wkrótce przystąpimy do realizacji kolejnego modułu – Bezpieczny Przedszkolak.

(B.S.)

Galeria Zdjęć