Piątek, 21.6.2024
Name days: Alicja / Alojzy / Marta
Idź do strony głównej Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. J. Korczaka w Kotowiecku

W Korczakowskim szeregu idziemy przez świat

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

W minioną środę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kotowiecku uroczyście obchodzono podwójne święto. Okazją do tak doniosłego spotkania stały się Dzień Patrona szkoły – Janusza Korczaka oraz ukończenie prac związanych z termomodernizacją budynku szkoły.

W szkole w Kotowiecku od dwóch miesięcy przeprowadzano prace remontowe. Modernizacji dokonano dzięki pokryciu kosztów całej inwestycji przez Urząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Zakres robót obejmował docieplenie i położenie elewacji na budynku szkoły i kotłowni oraz remont komina. Prace remontowo-budowlane prowadziła Firma Handlowo-Usługowa Brawix-Bud z Kalisza. Ponadto w szkole zainstalowano monitoring zewnętrzny i wewnętrzny. Koszt całej inwestycji wyniósł 221.735 tys. zł. Tak zmodernizowana i odświeżona szkoła była  gotowa na uroczystość Patrona placówki.

Świętowanie Dnia Patrona stało się doniosłym wydarzeniem dla społeczności szkoły w Kotowiecku, tym bardziej, że wpisało się w obchody Roku Korczakowskiego. Postać Janusza Korczaka – jego postawa, poglądy i twórczość towarzyszą uczniom i nauczycielom w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej już od czterech lat, czyli od momentu nadania szkole imienia Starego Doktora. W tym czasie zostały w szkole podjęte działania zmierzające do zaprzyjaźnienia się z dorobkiem Janusza Korczaka. Poprzez projekty, konkursy, prezentacje, akademie i codzienne zdobywanie wiedzy wychowankowie szkoły w Kotowiecku poznawali postać swojego patrona.

Wszystkim zależało na tym, by Stary Doktor okazał się kimś bliskim, z kim można się identyfikować, by Korczak nie był jedynie pięknym i odległym wzorcem osobowym z czasów, które minęły. W tym roku szkolnym nie mogło być zatem inaczej…

Uroczystość Dnia Patrona została poprzedzona projektem „W Korczakowskim szeregu idziemy przez świat”. Uczniowie brali udział w konkursach: ortograficznym, wiedzy o Starym Doktorze, pisali pracę literacką, czytali nawzajem utwory Janusza Korczaka. Poprzez prace plastyczne przenosili się w świat Króla Maciusia I, tworzyli „Złotą księgę myśli Janusza Korczaka” oraz gazetki klasowe i plakaty. Projekt pokazał, że uczniowie znają tematykę związaną z patronem i chętnie angażują się w działania pozalekcyjne.

7 listopada Roku Korczakowskiego stał się zwieńczeniem współpracy grona pedagogicznego, uczniów i rodziców. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych z panem Burmistrzem – Zdzisławem Mielczarkiem,  dyrektorzy placówek oświatowych, radni, sołtysi, rodzice i samorządy uczniowskie.

  

Pani Dyrektor Zespołu Teresa Stachowiak powitała zebranych i wyraziła wdzięczność w imieniu całego środowiska szkolnego oraz mieszkańców Kotowiecka za inwestycję modernizacji placówki. Padły słowa podziękowania za okazaną życzliwość i wsparcie. Pani Dyrektor w przemówieniu zaakcentowała, że dzisiejszy wygląd szkoły był długo przez wszystkich oczekiwany. Następnie przedstawiciele samorządów uczniowskich szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wraz z opiekunami udali się pod tablicę pamiątkową Patrona Szkoły, by złożyć symboliczne róże i minutą ciszy uczcić wielkiego Doktora, Pedagoga i Pisarza.

 

W kolejnej części uroczystości została przedstawiona historia kształtowania się szkoły pod patronatem Janusza Korczaka. Przypomniano wybory na Patrona Szkoły i przygotowania do nadania szkole imienia. Scharakteryzowano także poszczególne rocznice  Dnia Patrona. Następnie zaprezentowano część artystyczną, której przyświecały słowa Janusza Korczaka zaczerpnięte z jego książki pt. „Prawidła życia”.

    

Trud pracy, ochrona przyrody, pielęgnowanie wspomnień, rozwijanie pasji, budowanie rodziny to tylko niektóre ze wskazań Starego Doktora, które zostały przybliżone za pomocą gestu, obrazu i słowa. Przygotowana  uroczystość była wyrazem integracji całej społeczności szkolnej.

    

Zebrani mieli okazję wysłuchania recytacji i piosenek w wykonaniu nie tylko uczniów, ale także absolwentów, nauczycieli i rodziców.

         

Uroczystość Dnia Patrona była w tym roku wyjątkowa. Pani Dyrektor Zespołu, Grono Pedagogiczne, podopieczni i ich rodzice nie kryli radości i wzruszenia. Wszyscy żywili nadzieję, że to nie ostatnie takie świętowanie w szkole w Kotowiecku.

 

Galeria Zdjęć