Wczesnym rankiem, 8 czerwca, uczniowie z klas I – III wyruszyli na podbój Wielkopolski. Zwiedzanie rozpoczęli od pobytu w Deli Parku w Rosnówku - miejscowości leżącej 15 km od Poznania. Deli Park to miejsce rozrywki, znajdujące się na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego. W trakcie niezwykłego spaceru, oprowadzani przez przewodnika, uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele przygotowanych dla zwiedzających atrakcji.
Najpierw oglądali zwierzęta domowe oraz zwierzęta egzotyczne zgromadzone w parkowym mini zoo m. in. lemury, alpaki, pawie czy kuce. Następnie podziwiali sylwetki zwierząt prehistorycznych takich jak: mamut, tur czy nosorożec włochaty oraz gigantycznych chronionych owadów (mrówki, ważki, Zmierzchnicy Trupiej Główki, Biegacza Linneusza, Zielonozłotego i Fioletowego, Rzemlika Topolowca, Jelonka Rogacza oraz Kozioroga Dębosza) występujących na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Uczniowie zafascynowani byli również eksponatami w Parku Miniatur, w którym mogli zapoznać się z replikami najsłynniejszych budowli świata np. London Bridge, Empire State Building, Taj Mahal, Mount Rushmore, Neuschwanstein, Panteon, World Trade Center i in.
Wspaniałą atrakcją okazał się dla uczniów udział w warsztatach kulinarnych, podczas których dzieci własnoręcznie wykonywały wielkopolskie chruściki. Samodzielnie zagniatały i wałkowały ciasto, a następnie formowały faworki. W trakcie, kiedy ciastka pieczone były przez szefa kuchni uczniowie oddawali się dziecięcym figlom w sali zabaw. I wreszcie przyszedł czas na degustację świeżutkich, pachnących i kruchych chruścików, które okazały się przepyszne…
Następnie uczniowie mogli skorzystać z placu zabaw, gdzie dominowały różnego rodzaju dmuchane zamki i zjeżdżalnie, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. W tym samym czasie chętni mogli zakupić pamiątki lub skosztować orzeźwiającego loda. Pobyt w Deli Parku zakończył się pysznym obiadem.
Kolejnym etapem podróży był dom słynnego polskiego podróżnika i pisarza – Arkadego Fiedlera, który mieści się w podpoznańskiej miejscowości Puszczykowo. To tu Fiedler tworzył swoje książki i tu w dzisiejszym muzeum zgromadzone są pamiątki z podróży słynnego globtrotera. Uczniowie z zafascynowaniem słuchali opowieści syna podróżnika – Marka Fiedlera oraz oglądali niezwykle interesujące zbiory rzeźb, masek, posągów i fotografii. W szczególności jednak podobała im się ekspozycja kolorowych egzotycznych motyli, skór węży czy kości słoniowej. Po wyjściu z muzeum uczniowie odwiedzili Tajemniczy Świat Indian. W półmroku podziemi dzieci zobaczyły postacie europejskich odkrywców, a w dalszej części elementy charakterystyczne dla kultury Indian (np. malowidła, wizerunki bogów). Ostatnim elementem okazał się otoczony mrokiem, trochę przerażający grobowiec władcy Majów. Na terenie ogrodu uczniowie zwiedzili replikę piramidy Cheopsa, na ścianach której podziwiali egipskie malowidła i gdzie odpoczywali od panującego na zewnątrz upału. Następnie wspięli się po schodkach na pokład „Santa Marii” – kopii statku, na którym Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę.
Ostatnim celem podróży był park w Rogalinie, gdzie uczniowie zobaczyli przepiękny pałac należący przez wiele lat do rodu Raczyńskich. Pałac otacza olbrzymi park, w którym znajduje się największe w Europie skupisko zabytkowych dębów. Uczniowie mogli zobaczyć najsłynniejsze z nich, te, które noszą imiona legendarnych postaci: Lecha, Czecha i Rusa.
Była to piękna, pouczająca i niezwykle interesująca wycieczka. Wszyscy wrócili pełni nowych wrażeń, zmęczeni ale bardzo zadowoleni. (AJ)